Windows Server 2016 işletim sistemimizi daha iyi performans ve işlevsellik için yapılandırmaya başlıyoruz. İlk önce giriş yapıyoruz.

CTRL + ALT + DEL tuşları ile giriş ekranını açıyoruz.

Önemli Not: İşletim sistemlerinde yapılandırma ayarlarına başlamadan önce tüm driverların yüklü ve tanımlı olduğunu kontrol edin eksik driver var ise marka model referansı ile ilgili ürün sitesinden driverları indirip yükleyiniz. Kurulum yaptığınız platform VMware ise VMware Tools yükleme işlemini gerçekleştiriniz.

Windows Server 2016 network yapılandırması:

Başlat çubuğu üzerinde bulunan network iconuna sağ tıklıyoruz ve “Open Network and Sharing Center” seçeneğini tıklıyoruz.

Network and Sharing Center ekranında “Change adapter settings” seçeneğine tıklıyoruz.

Network Connections penceresi açılacak. Ethernet bağlantısını sağ tıklayıp “Properties” seçeneğini tıklıyoruz.

Ethernet Properties penceresinde ayarlarımıza başlıyoruz. IIS veya APP sunucusu olarak yapılandırma yapıyorsanız güvenlik sebebi ile aşağıdaki ayarları yapmanızı tavsiye ederim. . “Internet Protocol Version ( TCP/IPv4)” ve “Qos Packet Scheduler” seçenekleri aktif kalacak şekilde düzenliyoruz. Standart kullanımlarda, test ortamlarında yada AD DS, File Server gibi rolelerde kullanılacaksa sunucunuz bu işlemleri yapmanıza gerek yoktur. Sadece IPv6 kapatmanız yeterli olacaktır.

Internet Protocol Version (TCP/IPv4) seçip “Properties” seçeneğine basınız. Bu bölümden IP yapılandırmanızı yapınız.

İşlemleriniz bittikten sonra “Advanced” butonuna basarak network ayarlarımıza devam ediyoruz.

IIS veya APP sunucusu olarak yapılandırma yapıyorsanız güvenlik sebebi ile aşağıdaki ayarları yapmanızı tavsiye ederim. Standart kullanımlarda, test ortamlarında yada AD DS, File Server gibi rolelerde kullanılacaksa sunucunuz bu işlemleri yapmanıza gerek yoktur.

“WINS” sekmesine geçiyoruz. Enable LMHOSTS lookup seçeneğinin yanındaki boxtan işareti kaldırıyoruz. “Disable NetBIOS over TCP/IP” seçeneğini işaretliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ok butonuna basıyoruz. Sonra tekrar OK butonuna basıyoruz.

Vlan ayarlarınız yapıldı ise internet bağlantınız sağlanacaktır.

“Networks” bölümü karşınıza geldiğinde “Yes” butonuna basıyoruz.

 

vlan detayları için vlan prosedürünü inceleyiniz.

Network yapılandırmamız tamamlanmıştır.