Bulut bilişim ile dijital dönüşüm devam ediyor

Bulut bilisim, teknoloji aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımı saglamakamacılyla olusturulan ve bir araya getirilen hizmetler bütününe verilen isimdir. Bulut bilisim bir ürün degil, servistir. Saglamış oldugu bilisim altyapısı ile konum, zaman ve aygıttan baglmsız her türlü veriye ulasmaya
imkan saglayan yeni bir servisler bütünüdür. Günümüzde araştırma, geliştirme, üretim ve ekonomiyi yönlendiren temel dinamiklerin basinda gelmesiyle şirketlerin iş yapış şekillerini, rekabet yöntemlerini, büyüme oranlannl önemli sekilde etkilemektedir.

Bilgisayarların hayatımıza girmesiyle değişen iş yapış şekillerimiz sanallaştıma teknolojileirnin hayatımıza girmesi ve son olarak artık iş hayatımızın hemen hemen her sürecinde vargeçilmezimiz olan bilgisayarlar, tabletler, akıllı cihazlar günümüzde bulut teknolojilerinin hızlı ve Pratik çözümleri ile değişim ve dönüşümün iş süreçlerimizi ileriye taşıdığını söyleyebiliriz.

Cep telefonlarının yerini akıllı telefon ve tabletlerin alması ile tüm kullanıcılar bir şekilde bulut hizmetlerini kullanmaya başladı. Çektiğimiz fotoğrafları yeri geldiğinde depolamak için, yeri geldiğinde videolarımızı paylaşmak için, yeri geldiğinde anlık ileitşim kurmak gibi hayatımızın bir çok alanında bulut bilisimi kullanmaya başladık.

Kucuk ölcekli işletmelerden büyük organizasyonlara kadar her boyutta ve kapasitede kurum ve kurulup hitap eden genis hizmet agı ile bulut bilisim; dünyadaki tüm sektörlere yön vermeye ve bu sektörleri etkisi altlna almaya devam ediyor. Bulut bilisim sayesinde sirketler bilgi teknolojileri altyapısında ihtiyac duyduklarl e-posta, anlık mesajlasma, sanal sunucular, veri tabanı, veri depolama, güvenlik, kurumsal web uygulamaları, web siteleri, sirket bünyesindeki aygıtların ve sistemlerin yönetimi, internet üzerinden canlı yayın gibi alanlarda her gecen gun artarak gelisen cok sayida servisi ya da hizmeti, bu servisleri sunan bulut servis saglayıcısı sirketlerden kiralayarak kullanabiliyor. Böylece sirketler faaliyet gösterdikleri sektördeki asıl islerine daha fazla odaklanarak bilgi teknolojileri altyaplsındaki hizmetleri bir servis olarak satın almıs yada kiralamış oluyorlar.

Microsoft Bulut Hizmetleri işte tam bu noktada yardımımıza koşuyor. e-posta, anlık mesajlasma, sanal sunucular, veri tabanı, veri depolama, güvenlik, kurumsal web uygulamaları, web siteleri ve daha bir çok çözüm ile karşımıza çıkıyor. Azure servisleri ile sistem ve alt yapı ihtiyaçlarınızı ön yatırım maliyeti olmadan sahip olabileceğiniz iş süreçleri kurgulayabilir. Kullandıça öde method ile ihtiyacınız kadar alt yapı gereksinimi temin edebilir. Hatta ek kaynak gereksinimi durumlarında tedarik süreçlerini beklemeden saniyeler için istenilen kaynak ve özeliklerde alt yapı temin edebilirsiniz. O365 çözümleri ile e-mail, anlık mesaşlaşma, veri depolama, veri paylaşımı gibi iş süreçlerinizi internet erişimi olan herhangi bir yerden işlerinizi yönetebilirsiniz.

Günümüz şartlarında covid19 salgınından kaynaklı pandemi döneminde bulut bilişime olan etki yüksek bir oranla artış göstermiştir. Dijital dönüşüm olarak adlandırdığımız iş süreçlerimiz online olarak yönetebileceğimiz iş modellerine evrilmeye başlamıştır. Covid 19 salgını ile uzaktan çalışma iş modelleri e-mail, anlık mesaşlaşma, video konferans, bulut sunucu çözümleri gibi hizmetler sayesinde planlama, üretim, koordinasyon, veri işleme gibi iş hayatımızın vazgeçilmesi olan durumlar yer bağımsız devam etme olanağı bulmuştur.

Uzaktan çalışma modeli gelişen teknoloji ile bir çok işletmenin ortak bir özelliği olmakla birlikte, dünya çapında mevcut Coronavirus (COVID-19) salgını ışığında bir zorunluluk haline gelmiştir. Mümkün olduğu sürece, işlerin evlerden yapılmasını sağlamak çalışanlarınızın, müşterilerinizin, ortaklarınızın ve topluluklarınızın sağlıklı ve güvenli kalmasına yardımcı olmanın en önemli faktörü uzaktan çalışmak ve uzaktan çalışırken birlikte işler çıkarabilmektir. Uzaktan işler çıkartırken anlık yazılı, işitsel yada görsel görüşmeler sağlamak, birlikte aynı dokümanlarda çalışmak, online toplantılar ile ortak fikirleri karara dönüştürüp aksiyon almak için çeşitli uygulamalara ihtiyacınız olacaktır. Microsoft’un çeşitli yazılım ve entegrasyonları ile bu süreçleri çok kolay ve rahat şekilde üstesinden gelebilirsiniz.

Microsoft Windows server ailesinin en popular rolü olan Active Directory Domain Services yapısının Azure Active Directory eşzamanlı çalışması ile şirket içi bilgisayar kullanım politikalarımızı, kullanıcı yonetim methodlarımız, veri işleme süreçlerimiz yer bağımsız erişim sağlanarak çözümler sağlanmıştır. Azure AD sayesinde uzaktan çalışmak daha kolay ve erişilebilir bir durum haline gelmişitr.

Bulut bilişim sadece kolaylık değil iş hayatımızın özelikle verimizin güvenliği konusunda da ciddi atılımları sayesinde en güvenli yer halini almıştır.

Azure, Azure Active Directory ve Office 365 kullanan herkes dahil bir dizi özellik kuruluşunuzun güvenliğini korumanıza yardımcı olurken uzaktan çalışmayı etkinleştirdiğini unutmayınız.

Son dönemler göz önünde bulundurulduğunda M365 catısı altında defender ürün ailesi gartner raporlarında zirveye tırmanmış ve güvenlik konusunu ne kadar cidiye aldıklarını çok net bir şekilde göstermiştir.

Her iş sürecinin ciddi avantajları olduğu gibi dezavantaj oluşturacak unsurları tespit edip doğru hizmet ve servislerle tamamlamak gerekmektedir. Microsoft ürün ailesi son kullanıcıdan, küçük işletmelere, büyük organizasyonlara kadar her iş ve kişiye yönelik ürün ve hizmetlerini kullanımı için servis etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir