Değişen teknolojinin izlediği yolu takip ettiğimizde birgün yolunuz Azure çıkacaktır. Bundan 10 yıl önce başlayan cloud teknolojisinin bugün şekil aldığı durum compute kaynaklarına ihtiyaç duymadan sanal kaynakları saatlik bile kiralayabileceğiniz bi durum almıştır. Bu işin öncülerinden olan Microsoft Azure platformu sayesinde servis yada işletim sistemi bazlı çözümleri ile hemen hemen her mimariye hizmet sunan çözümleri sayesinde makelenin başında da söylediğim gibi yolunuz birgün azure çıkacaktır.

Peki bu azure nedir ? neler yapılır? nasıl kullanılır ? fiyatları nasıldır? Gelin birlikte inceleyelim.

https://azure.microsoft.com/tr-tr/overview/what-is-azure/ sayfasında yapılan tanımlamaya göre

“Microsoft Azure, kuruluşunuzun iş zorluklarını aşmasına yardımcı olacak şekilde tasarlanmış, sayısı her geçen gün artan bulut hizmetlerinden oluşur. En sevdiğiniz araçları ve çerçeveleri kullanarak çok büyük, küresel bir ağda uygulama oluşturma, yönetme ve dağıtma özgürlüğü sunar.”

Microsoft Azure bu şekilde tanımlarken benim izlenimim ve tanımım ise evinizde, işinizde oturduğunuz yerde donanım, servis, hizmet maliyetleri olamadan internet olan her yerden yönetebileceğiniz bir alt yapınız olduğunu ve bunu dünyanın her yerinden en hızlı erişim kolaylığı ile kullanabildiğiniz kullandıkça ödediğiniz bir dünyanın belki de şuanda en güvenli çözümü olarak görüyorum. Güvenlik ihtiyaçları tabi göreceli bir süreçte olsa doğru bileşenler ve önlemleri sunan azure amacına hizmet edecek şekilde kullanıldığında en güvenli platformlardan biri olarak lanse etmek çok doğru olacaktır.

Blog sayfanızı yayınlayabildiğiniz, büyüyen ihtiyaçlarınız doğrultusunda kaynakları hızlıca arttırabileceğiniz. Hatta blog siteniz bir gün dev bir eticaret sistemine dönüştüğünde dünyanın her yerinden en hızlı çözümü üretebilecek çözümler sunan servislerinizi ayrıştırıp yönetebileceğiniz bir platform var karşımızda. DevOps’tan iş analizine ve Nesnelerin İnterneti’ne kadar her senaryoda mevcut yatırımlarınızla birlikte çalışan ölçeklenebilir, uygun maliyetli bir çözümle kısa sürede çalışmaya başlayabilirsiniz.

Chris McMasters azure üzerine yaptığı tanımı da oldukça net bir şekilde azure anlatmış. “Azure, Google, Amazon ve VMware dahil olmak üzere farklı platformlara baktık. Bütün şehri bulutun içine koymak istiyorsak, Azure’a ihtiyacımız vardı.”

Her ihtiyaca farlı çözüm mimarileri sunan azure bir çok farklı sektöre hizmet vermekte olduğunu görebilirsiniz. Her geçen gün artan azure müşterilerinin başarı hikâyelerine bir yenisi olmak için azure incelenmesi gereken platformların en başında geliyor.

Benim uzmanlık alanım Windows Server işletim sistemleri ve işletim sistemine bağlı roller rollerin servis ve eklentileri olduğu için ilk incelememi azure üzerinde Windows server işletim sistemi kurulumunu incelemek oldu. Kısa sürede hazırlanan Windows işletim sistemine RDP ile bağlanarak kolayca yönetebilirsiniz.

En güzel özelliklerinden bir olan SQL ihtiyaçlarnız için ek bir sunucu kurulumu yapmak yerine sadece SQL servis hizmetlerinden yararlanıp veritabanı ihtiyaçlarınızı hızlı ve pratik bir şekilde karşılıyor olmanız. Bunun gibi bir çok hazır hazır modül ile işletim sistemi katmanı yönetimini de devre dışı bırakabildiğiniz azure çözümleri işinizi ve ihtyaçlarınız doğrultusunda hayatınızı çok kolaylaştıracak görünüyor.

Bir sonraki makalemde sizlere Windows Azure üzerinde Windows Server kurulumu nasıl yapılır anlatıyor olacağım.