Windows Server 2019 ile hayatımıza giren Windows Admin Center çoğu zaman bize basit ama etkili çözümler sunuyor. Windows Server 2019 üzerine yüklediğiniz Windows Admin Center ile sunucularınıza admin centerin web arayüzünden erişip bir çok işlem yapabileceğinizi daha önceki makallerimde anlatmışıtm. Bu yazımızda sizlere Windows Admin Center üzerinden yönettiğim sunucuma farklı role and feature yükleme işlemlerinin nasıl yapılacağını göstereceğim.

Ek Bilgi:

Windows Admin Center nedir nasıl kullanılır menüleri nelerdir incelemek için aşağıdaki linkten erişim sağlayabilirsiniz.

Windows Admin Center (tr-TR)

Windows Admin Center kurulumu içinde aşağıdaki linkten erişim sağlayabilirsiniz.

Windows Server 2019: Windows Admin Center kurulumu (tr-TR)

Windows Admin Center web panelimize bağlanıyoruz.

Role yüklemek istediğimiz sunucumuzu listeden seçiyoruz. Sağ bölümde açılan bölümden erişim bilgilerimizi giriyoruz.

Role yüklemek istediğimiz sunucu için erişim panelimiz açılıyor.

Biz ilk olarak “Overview” ekranı karşılıyor sunucumuzun genel durumu ile ilgili bilgileri edinebilirsiniz.

Sol bölümde “tools” bölümü altında bulunan menülerimizden “Roles and Feature” tıklayınız.

“Roles and Feature” sağ bölümde panelimize gelecektir. Burada bulunan “Roles and Feature” daha önce server managerden bildiğimiz standart roles and features seçenekleri. Her role yada feature yanında state durumu belirtiliyor. Installes, available gibi yüklü olup olmadıklarını kontrol edebilirsiniz.

Bu sunucum üzerine AD DS (active directory domain services) kurulumu gerçekleştirerek Windows Admin Center üzerinden role kurulumu nasıl yapılıyor beraber inceleyelim.

Roles and Features bölümü altından “Active Directory Domain Services” rolenü seçiyorum. Seçtiğinizde alt bölümden bir bilgilendirme mesajı çıkacaktır. Seçtiğiniz role istinaden ne işe yaradığını kısaca özetlemiştir.

Role seçimimizi gerçekleştirdikten sonra yüklemek için “Roles and Features” başlığı altında bulunan “+ Install” butonuna basınız

Penceremizin sağ bölümünde yükleme için hazırlıkların başladığını gösteren bilgi menüsü açılacaktır.

Yükleme için ön hazırlıklar ve hesaplamalar tamamlandıktan sonra seçtiğimi role için ilgili featureların listesi karşınıza gelecektir. Alt bölümünde bulunan “Reboot the server automatically, if required” seçmenizi öneririm. Yükleme sonrası yeniden başlatılması gerekiyorsa sistem bunu otomatik olarak yapacaktır.

Install Roles and Features menüsünde işlemlerimizi kontrol ettikten sonra “yes” butonuna basarak devam ediyoruz.

Yükleme işlemini takip etmek için en üst sağ bölümde bulunan zil işaretini tıklayınız.

Notifications bölümünde yüklemenin durumunu takip edebilirsiniz.

Yükleme işlemimiz tamamlandı.

Bu bölümde size Windows Admin Center’in bize sunduğu güzel bir özelikten de bahsetmek istiyorum. Az önce tıkladığımız notification (zil) butonun yanında PowerShell simgesini görmüşsünüzdür. Roles and Features penceresinde bulunduğunuz sırada PowerShell iconuna basarsanız size o bölüm için ilgili PowerShell kodlarının kullanımını anlatmaktadır. Biz roles and feature penceresinde olduğumuz için PowerShell ile role and feature yükleme komutlarını göstermektedir.

Windows admin center kolay olduğu kadar öğreticide bir arayüzü olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Şimdi kafalarda birkaç soru işareti olabilir. AD DS kurduk ancak yapılandıramadık bunun için yine RDPmi yapacağız Admin Center da sadece yükleme işlemini mi yapabiliyoruz diye soruyor olabilirsiniz. Tabi ki ekstra bir uygulama kullanmadan Windows Admin Center üzerinden kolayca sunucunuza erişim sağlayıp yapılandırmalarınızı yapabilirsiniz.

Örneğin PowerShell ile yüklediğiniz roles and features için yapılandırmalarınızı tamamlamak için “Tools” bölümü altından “PowerShell” menüsüne tıklıyoruz.

Karşımıza açılan pencerenin büyük bir bölümünde görüntülediğiniz PowerShell panelinizden sunucunuza WinRM ile bağlanmış gibi yada sunucunuz içinde PowerShell açmış gibi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Güvenlik için bizden çalıştığımız sunucunun şifresini istemektedir.

Şifrenizi girdikten sonra Sunucunuzu yönetmeye yada yapılandırmaya başlayabilirsiniz.

İlk olarak yüklediğim role kurulumunu kontrol ediyorum.

AD DS yapılandırmak için PowerShell üzerinden işlemlere başlayabiliriz. Çok işlemi uzatmadan sadece işlem nasıl yapılıyor gösteriyor olacağım. Makalemizin gidişi AD DS nasıl kurulur nasıl yapılandırılara dönmesin J

Komutumuzu girdikten sonra AD DS roles and features kurulum ve yapılandırma işlemlerimiz tamamlanmış olacaktır.

Belki PowerShell yerine GUI tercih edenlerden olabilirsiniz. Windows Admin Center bunu da düşünmüş GUI ile işlem yapmak isteyenler için “Tools” bölümü altından ek bir uygulamaya ihtiyaç duymadan web browseriniz üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Ufak bir hazırlanma aşamasından sonra Remote Desktop bölümü açılacaktır. Domain join olmadığınız bir yapıda çalışıyorsanız. Kullanıcı ve şifre hatalı şeklinde bir uyarı alabilirsiniz. Giriş yapmak için kullanıcı adınızı ..\ administrator şeklinde başına “..\” ekleyerek sorun yaşamadan bağlantınızı tamamlayabilirsiniz.

Windows Admin Center üzerinden Remote Desktop ile bağlandıktan sonra artık işlem yapmak için her imkan elimizin altında olacaktır.

Windows Admin Center pratik çözüm sunan arayüzü ile çoklu sunucu yönetimi yapan kurum yada kuruluşlar için büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Tüm Windows Server işletim sistemine sahip sunucularımızı Windows Admin Center ekleyerek erişimlerinizi hızlı ve pratik bir hale getirebilirsiniz.