Micorosoft’un Windows server işletim sistemleri için geliştirdiği ve günümüz teknolojileri arasında ciddi bir yeri kazanan sanallaştırma özelliği olan hyper-v kurulumunu Windows Server ailesinin en yeni üyesi olan Windows Server 2019 üzerinde nasıl kurulumu yapılır bunu anlatıyor olacağım.

Öncelikle sizlere sanallaştırma teknolojisi hakkında özet bir bilgi vermek isterim. En temel özelliği bir fiziksel sunucu üzerinde birden fazla işletim sistemini mevcut kaynaklarınızı sanallaştırarak kullanmamızı sağladığımız, çeşitli roller ile load balancing, yedekleme ve DR gibi yapıların işlevselliğini arttıran bir yapıdır.

Windows Server 2008 ile hayatımıza giren hyper-v her geçen sürümde yenilenmesi ve geliştirilmesi ile Windows server 2019 da daha stabil ve güvenli bir sanallaştırma alt yapısı sunmaktadır. Kurlumu ve kullanımı basit olan hyper-v nin Windows Server 2019 desktop experience sürümünde nasıl yapıldığına isterseniz başlayalım.

Server Manager Dashboard üzerinden her roles and features yüklemesinde olduğu gibi “Add roles and features linkine basınız.

Add roles and features wizard penceresi açılacaktır.

“Before you begin” adımında next butonuna basınız.

“Installation Type” adımında “Role-based or feature-based installation” opsiyonunu seçiniz ve Next butonuna basarak devam ediniz.

“Server Selection” admında “Select a server from the server pool” opsiyonunu işaretleyiniz. ve server pool menüsü altından hyper-v role kurulumu yapacağınız sunucunuzu seçiniz.

“Server Roles” adımında “Hyper-V” role seçimini yapınız. Seçim yaptığınızda bir pencere daha açılacaktır. “Add features that are required for Hyper-V” bu adım hyper-v role için gerekli olan featureları göstermektedir. Alt bölümde bulunan Include management tools check box işaretleyiniz. Ve “Add features” butonuna basınız.

“Features” adımında next butonuna basınız

“Virtual Switches” adımında ilgili network kartınızı seçiniz ve next butonuna basınız.

“Migration” adımında CredSSP seçmeniz yeterli olacaktır. Hyper-V yapınızı cluster ortamına geçirmek istediğimizde migration yapılandırmasını asıl o zaman yapılandırmamız gerekecek. Next butonuna basınız.

“Default Stores” adımında ilgili sanal sunucuların dosyalarının nerede yapılandırmasını istiyorsanız tanımlamasını yapabilirsiniz. Virtual machine ait hard disk için ve Virtual machince configuration tutan dosyaların yerlerini belirledikten sonra next butonuna basınız.

Confimation ekranında “Restart the destination server automatically if required” check box işaretleyiniz ve Install butonuna basınız.

Kurulum işleminiz başlayacaktır.

Sisteminiz yeniden başladıktan sonra hyper-v kurulumunuz tamamlanmıştır. Administrative tools menüsünden yada server manager üzerinden hyper-v başlatabilirsiniz.