Windows Server 2022 preview test etmek için On-prime sisteminize ihtiyacınız yok bu işlemi Azure üzerinde çok hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İhtiyacınız olan Azure üzerinde kurmuş olduğunuz Windows Server 2019 VM ve Windows Server 2022 ISO su sonrasında makaledeki adımları uygulayarak Windows Server 2022 Preview sürümünü test etmeye başlayabilirsiniz.

Unutmayın Windows Server 2022 Preview sürümüdür. Ön incelemeler sonucu geri bildirim toplamak için canlı sistemlerinizi geçirmek için biraz daha beklemenizi öneririm.

Azure üzerinde bulunan Windows Server 2019 sunucunuzu Windows Server 2022 preview versiyonuna in-place upgade için Windows Server 2022 ISO nuzu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

İşlemlere başlamadan sunucuzun image azlı yedeğini aldığınızdan emin olunuz yükleme sırasında oluşabilecek bir sorun durumunda veri kaybetmemek için in-place upgrade işlemlerinde bir yedeğiniz olmasını tavsiye ediyorum.

Bizi Windows Server 2022 de neler bekliyor:

  • Güvenli çekirdekli sunucu ile kolayca etkinleştirilen tehditlere karşı gelişmiş çok katmanlı koruma özelliği.
  • Varsayılan olarak etkinleştirilen HTTPS ve TLS 1.3 desteği dahil, aktarım sırasında ek bir güvenlik katmanı ile iş açısından kritik varlıklara güvenli bağlantı yapabilme imkanı.
  • Azure Arc ile Windows Server’ı daha etkin bir şekilde yönetip, kontrol edebilme özelliği
  • En son Windows Admin Center ile daha iyi sanal makine yönetimi elde edebilme ki eski sürümlerde de oldukça başarılı bir şekilde WAC Windows Server 2022 ile daha ileri seviyede devam edecek gibi görünüyor.
  • Storage Migration Service’inde (Depolama Geçiş Hizmeti) desteklenen yeni senaryo ile dosya sunucularını şirket içinden Azure’a taşıma imkanı sunacak.
  • Daha hızlı indirme ve basitleştirilmiş ağ ilkesi uygulaması için daha küçük imaj boyutuyla konteyner uygulama dağıtımını iyileştirebilme.
  • Windows Admin Center’daki yeni konteynere alma aracıyla .NET uygulamalarını güncelleyebilme imkanı.

Windows server 2022 iso download: target=_blankhttps://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-windows-server-2022-preview

İndirmiş olduğunuz isoyu çift tıklayarak Windows Server 2019 sisteminize mount ediniz.

Mount etmiş olduğunuz isoyu çalıştırınız.

Güncelleme ve sistem gereksinimleri kontrolünden sonra yükseltmek istediğimiz Windows Server 2022 versiyonu için hazır duruma gelecektir.

Yüksetlme yapmak istediğiniz işletim sistemini seçiniz. Ben mevcut sürümümde olduğu gibi Windows Server 2022 Datacenter Experience seçiyorum.

Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz.

Güncelleme ve sistem gereksinimleri kontrolünden sonra yükleme için hazır duruma gelecektir.

Install Butonuna basarak yükleme işlemini başlatabilirsiniz.

Sunucunuz üzerinde ki role and features ve data durumuna göre bir sonraki ekranda dosyaları korumak istiyor musunuz  yada bir temiz kurulum mu istiyorsunuz soracaktır tercihinize göre seçim yapabilirsiniz.

Not: Mevcut sistemin güncel ve sağlam yedeği olduğundan emin olunuz. Bu sürüm preview sürümü olduğu için temiz kurulum ile devam ediyorum.

Yükleme işlemi kullanmış olduğunuz azure vm size göre değişiklik gösterebilir. Ortalama 30 ile 60 dk arasına yükleme işleminiz tamamlanacaktır.

Yükleme tamamlandığında sisteminiz otomatik yeniden başlayacaktır.

Yükleme işleminiz tamamlandığında Windows Server 2022 işletim sisteminiz hazır olacaktır.

Windows Server 2022 preview kurulum ve ilk inceleme detayları için aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz.

[View:https://www.youtube.com/watch?v=qhy1FDpqGe4]

Süreci sizde test etmek yada deneme isterseniz aşağıdaki linkten Azure üzerinde hızlıca Windows Server 2019 kurulumu yapabilir ve bu makaledeki işlemleri deneyebilirsiniz