İstemcileri (Windows server işlerim sistemleri ve client işletim sistemlerini) WSUS’a ekleyerek güncellemelerini tek bir sunucu üzerinden kontrol ederek hangi sunucuda hangi güncelleme eksik yada hangi sunucunun güncellemeleri tamamlanmış görebiliyoruz. İstemci sistemi WSUS üzerinden güncellemek için aşağıdaki adımları yapmanız gerekmektedir.

 

İlk olarak GPEDIT.msc (Local Group Policy Editor) gidiyoruz. Bu adımda WSUS sunucusuna istemciyi eklememiz için GPleri kullanıyoruz. Windows update server olarak WSUS’u göstereceğiz.

 

Local Group Policy Editorumuz açıldığında aşağıdaki pencereyi görüntüleyeceksiniz.

Local Computer Policy > Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Winows Update dizinine gidiyoruz.

 

Windows Update Dizininde “Specify intranet Microsoft update service locaition” politikasını buluyoruz.

Specify intranet Microsoft update service locaition çift tıklayara giriş yapıyoruz. Gördüğünüz gibi not configured şeklinde gözükmektedir. Bu politikayı aktif duruma getirmek için enabled konumuna getiriyoruz.

Enabled ettikten sonra alt bölümde “set the intranet update service for detecting updates” ve “set the intranet statistics server” bölümlerine Vargonen olarak kullandığımız WSUS serverin bilgilerini giriyorsunuz.

WSUS bilgisi: http://192.168.2.212:8530 (işlem sürecinde wsus adresini FQDN olarak tanımlayıp gerekli dns yapılandırmasını yapıp kullanmanızı tavsiye ederim yarın IP adresini değiştirmek zorunda kalırsanız FQDN adresinin IP bilgisini değiştirmeniz yeterli olacaktır. .)

 

 

 

 

 

Politikamızı aktif ettikten sonra aktif olduğunu kontrol etmek için Control Panel > Windows Update dizinine gidiniz.

You receive updates: Managed by your system administrator şeklinde bir bölüm göreceksiniz. Bu WSUS üzerinden güncelleme aldığını gösteren bir uyardır.

Özel durumlarda (Örneğin: WSUS çalışmadığında) “Check online for updates from Microsoft Update” linkine tıklayınız, güncellemeleriniz Microsoft update servisleri üzerinden online olarak indirilecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güncellemeleri yüklemek ve kontrol etmek için check for updates linkine tıklayınız

 

Çapraz kontrol için WSUS sunucusu üzerinden kontrol ediniz WSUS erişim bilgileriniz yok ise ilgili sistem yöneticinize başvurunuz.

Sunucumuz başarı ile WSUS üzerine eklenmiş ve güncellemeleri tamamlanmış olduğunu göreceksiniz.

 

 

 

 

 

Sunucunuz WSUS üzerinde gözükmüyor yada güncellemeleri yaptınız ve güncellemeler yüklü gözükmüyor ise aşağıdaki komutları çalıştırınız.

Not: Komutlar komut satırı yada powershell de çalışmaktadır herhangi birinde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

wuauclt.exe /resetauthorization /detectnow komutunu çalıştırıyoruz.

İşle sonucu ekrana çıktı vermeyecektir. 5 dk sonra WSUS üzerinden tekrar kontrol ediniz.