Azure Modüler Datacenter, uzak alanlar da dahil olmak üzere hibrit veya zorlu ortamlarda bulut bilişim yeteneklerine ihtiyaç duyan müşteriler için tasarlandı. Dünyanın herhangi bir yerinde uydu bağlantısı ile genişletebilen Azure Space alt yapsı Microsoft iş ortakları tarafından tamamlanmaktadır. Azure Modüler Datacenter çeşitli hybrid cloud Senaryoları ile mobil komuta merkezleri, insani yardım, askeri görev ihtiyaçları, maden araştırması ve Azure’da yüksek yoğunluklu, güvenli bilgi işlem gerektiren diğer kullanım durumları için düşünülmüş ve hayata geçirilmiştir.

Azure Modüler Datacenter, müşterilere uygulamalarını Azure’a geçirmeleri için bir yol sunmasının yanı sıra bu iş yüklerini şirket içinde kendi veri merkezlerine düşük gecikmeli bağlantılarla çalıştırmaya devam edebilir. Bu, iş yüklerini Azure API’ye dönüştürerek, bu uygulamaları şirket içinde veya bulutda çalıştırmaya devam etme seçeneği ile bir çözüm sağlar.

Dünya genelinde, düşük iletişimin, kesintiye uğramış ağ kullanılabilirliğinin ve özel altyapıya sınırlı erişimin daha önce bulut bilişimden yararlanmayı engellediği olumsuz koşulların olduğu alanlarda önemli bulut bilişim ve depolama ihtiyaçları vardır. MDC bunu, Azure’u bu ortamlara getirerek ve ihtiyaç duyuldukları yere en yakın veri merkezi ölçeği hesaplama kaynakları sağlayarak çözer.

Azure Modüler Datacenter ile, neredeyse anında değer sağlayan, sahada taşınabilir bir çözüme sahip bağımsız bir veri merkezi birimini dağıtabilirsiniz. Ünite, sağlamlaştırılmış, radyo frekansı (RF) korumalı bir ünitede çok çeşitli iklimlerde ve zorlu koşullarda çalışabilir. Bir kez konuşlandırıldığında, sıcaklık, nem ve hatta düz yüzeylerin zorluk oluşturabileceği kritik bir altyapı görevi görebilir.

MDC, bilgi işlem ve depolama yeteneklerinin yerinde artırılmasını, sahadaki yüksek performanslı uygulamaları, ultra düşük gecikme gerektiren IoT ve gerçek zamanlı analitik iş yüklerini ve kritik altyapı kurtarmayı desteklemek için ayakta duran bulut uygulamalarını yönetip çalıştırabilir.

MDC için önemli bir fark, müşterilerin üniteyi tam ağ bağlantısıyla, ara sıra bağlanarak veya tamamen kesilerek çalıştırabilmeleridir.

Microsoft, sahada konuşlandırılan MDC birimlerine güvenli ve güvenilir bağlantı seçeneği sağlamak için uydu operatörleriyle ortaklık yapmaktadır.

 

Azure Modüler Veri Merkezi (MDC) özellikleri:

  • MDC ile, neredeyse anında değer sağlayan, sahada taşınabilir bir çözüme sahip bağımsız bir veri merkezi birimini dağıtabilirsiniz.Ünite, sağlamlaştırılmış, radyo frekansı (RF) korumalı bir ünitede çok çeşitli iklimlerde ve zorlu koşullarda çalışabilir.
  • Bir kez konuşlandırıldığında, sıcaklık, nem ve hatta düz yüzeylerin zorluk oluşturabileceği kritik bir altyapı görevi görebilir.
  • MDC için önemli bir fark, müşterilerin üniteyi tam ağ bağlantısıyla, ara sıra bağlanarak veya tamamen kesilerek çalıştırabilmeleridir. Bu, müşterilerin kendi koşullarında Azure bulutunun gücüne erişmesine olanak tanıyan benzersiz ve güçlü bir özelliktir.
  • Microsoft, sahada konuşlandırılan MDC birimlerine güvenli ve güvenilir bağlantı seçeneği sağlamak için uydu operatörleriyle ortaklık yapmaktadır. Bir ağ kesintisi durumunda, ağ yüksek kullanılabilirlik modülü trafiği etkilenen ağdan yedek uydu bağlantısına taşıyacaktır.

 

https://azure.microsoft.com/en-us/blog/introducing-the-microsoft-azure-modular-datacenter/