Azure | Service Fabric Genel Bakiş Part-7

Azure Service Fabric; Microsoft’un kendi geliştirdiği orkestrasyon ve PaaS platformudur. Özellikle Microsoft içerisindeki ekiplerin bulut-uyumlu (cloud­native) uygulamaların geliştirilmesi, inşa edilmesi ve dağıtımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Service Fabric, Microsoft içerisinde uzun yıllardır kullanılmakta olup, son dönemde de özellikle genel bulut platformu içerisindeki Azure SQL Database, Cosmos DB, Cortana, Intune ve Skype for Business gibi servislerin de altyapısını oluşturmaktadır.

Özellikle uygulama geliştirmede geleneksel monolitik mimari yaklaşımından, mikroservis mimari yaklaşıma ve container teknolojisine geçiş senaryolarında servislerin ya da uygulamaların paketlenmesi, yaygınlaştırılması ve yönetiminde tercih edilmektedir. Service Fabric çözümü ile geniş uygulama dil desteği ve hem Windows hem de Linux Docker container desteği verilmektedir. Yine platform servisi olması itibariyle ölçeklenebilme, altyapı güncellemesi ve izleme yetenekleri de yönetilen hizmet olarak sağlanmaktadır.

Azure RedHAT Openshift (ARO); yine PaaS çözümü olarak yönetilen OpenShift container ortamını sağlamaktadır. ARO çözümü hem Microsoft hem de RedHAT işbirliği çerçevesinde inşa edilmiş, yönetilen ve desteği verilen bir çözümdür. Kubernetes çözümüne göre imaj depolama (image registry), depolama yönetimi, ağ yönetim ve izleme çözümleri, log yönetimi ve platformun uçtan uca izlenmesine yönelik güçlü bir araç setini de beraberinde sağlamaktadır. Bunlarla birlikte kod entegrasyonu ve yaygınlaştırılması, sürüm geçiş (CI/CD (Continues Integration/Continuos Delivery))araçları, orta katman çözümleri ve veritabanları için de yine container-tabanlı uygulamalar için geniş destek vermektedir.

ARO servisini kullandığınızda, container yapısında çalışacak uygulamalarınızı Kubernetes cluster yapılarına dağıtımını yapıp bunların uygulama geliştirme süreci, yönetimi ve güncellemelerini de doğrudan OpenShift servisini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

AKS’ye benzer şekilde ARO mimarisinde de master node yönetimi Microsoft ve RedHAT tarafından gerçekleştirilmektedir. İş yükleriniz, servisleriniz ya da uygulamalarınız ise kendi aboneliğiniz altında provizyonlanan agent node yapıları üzerinde barındırılır ve ARO servisi kullanılarak yönetimi gerçekleştirilir.

Azure RedHAT OpenShift hakkında detaylı bilgi için https://azure.microsoft . com/tr-tr/services/openshift/ ad resi n i inceleyebi I i rsin iz.

Container ile çalışmaya başladığınızda, container ile sanal sunucu (VM) arasında çok sayıda benzerlikler göreceksiniz. Container bir işletim sistemi üzerinde çalışan, kendi dosya sistemine sahip, ağdan fiziksel ya da sanal bir sunucuya erişir gibi erişip kullandığımız ya da yönettiğimiz ortamlardır. Container arkasındaki teknoloji ve mantık sanal sunuculardan çok farklıdır.

Buraya kadar ağırlıklı olarak yönetilen hizmet kategorisinde, platform (PaaS) olarak Azure üzerinde yaygın kullanılan container çözümlerinden bahsettik. Bunların dışında hem yukarıdaki çözümleri hem de Azure üzerinde diğer desteklenen container çözümlerini, laaS katmanında sanal sunucularla inşa edip de kullanabilirsiniz. Fakat bu modelde uçtan uca bütün container altyapısının yönetimi, sürekliliği, izlenmesi, güvenliği, yedekliliği gibi sorumluluklar size ait olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir