Windows Server 2012 R2 kurulumu için kurulum medyanızı takınız. (Fiziksel sunuculara uzak kurulum ve için management konsolunuzdan ISOnuzu mount ediniz.) (Cloud sunucu “CD/DVD” seçeneğini tıklayıp sağ tarafta bulunan “Datastore ISO file” bölümünden işletim sisteminin ISO sunu seçiniz.) Sunucunuza kuruluma başlamadan BIOS üzerinden boot ayarlarınızı yaparak first boot device CD-rom olarak seçiniz.

Kurulum başladıktan sonra karşımıza “Windows Setup” ekranı geliyor. Bu bölümden yükleme dilinizi, zaman ve para birimi yapısını, klavye metodunuzu tercih edilen seçeneklere göre seçiyoruz.

Next butonuna basıp devam ediyoruz.

Install now tıklıyoruz.

Yükleme istediğimiz işletim sistemini seçiyoruz.

Next butonuna basıyoruz.

License terms bölümü karşınıza gelecek. “I accept the license terms” seçeneğini işaretliyoruz. Ve tekrar next butonuna basıyoruz.

Windows setup ekranı karşınıza gelecek “custom: install Windows only (advanced)” seçeneğini seçiyoruz.

Yüklemek istediğimiz alanı seçiyoruz.

Next butonuna basarak devam ediyoruz.

Windows yükleme ekranının tamamlanmasını bekliyoruz.

Yükleme tamamlandıktan sonra restart işlemi için geri sayım başlıyor. İsterseniz geri sayımı beklemeden “Restart now” diyerek devam edebilirsiniz.

Sistem restart işlemi sonrası Windows Server 2012 R2 başlangıç ekranını göreceksiniz.

Başlangıç ekranı sonrası karşınıza “Administrator” şifresi belirlenmesi için “Settings” ekranı gelecek.

Şifremizi yazıp “Finish” butonuna basıyoruz.

Windows Server 2012 R2 kurulumumuz tamamlanmıştır.

Windows Server 2012 R2 işletim sistemimizi daha iyi performans ve işlevsellik için yapılandırmaya başlıyoruz. İlk önce giriş yapıyoruz.

CTRL + ALT + DEL tuşları ile giriş ekranını açıyoruz.

Önemli Not: İşletim sistemlerinde yapılandırma ayarlarına başlamadan önce tüm driverların yüklü ve tanımlı olduğunu kontrol edin eksik driver var ise marka model referansı ile ilgili ürün sitesinden driverları indirip yükleyiniz. Kurulum yaptığınız platform VMware ise VMware Tools yükleme işlemini gerçekleştiriniz.