Windows Server 2012R2 kurulum ve yapılandırmalarınızı tamamlayın ve tüm Windows güncellemelerinin yüklü olduğundan emin olunuz.

Server Manager açınız. Dashboard penceresinde Welcome To Server Manager altında bulunan Add roles and features menüsüne tıklayınız.


Add roles and features wizard penceresinde before you begin adımında next butonuna basarak devam ediniz.


Add roles and features wizard penceresi Installation Type adımında Role-based or feature-based installation seçeneğini işaretliyoruz.

Not: Remote Desktop Service installation seçeneği kurulumu AD DS gerektirmektedir. Daha da detaylamak gerekirse RDS kurulumu için bir domain controllera login olmuş bir sunucu olması gerekiyor. Bu servis kurulumunda uzak erişim dışında uzak uygulama erişimi ve RDS ile gelen bir çok yeni özelliği kullanabiliyorsunuz. Biz bu kurulumumuzda eski adı ile terminal server olarak bilinen yapıya istinaden tek sunucu üzerine Remote Desktep Session Host role kurulumunu gerçekleştireceğiz. İsimlerin kısaltması çok yakın olduğu için karıştırılmaktadır. Bu sebeple bu detayları sizlerle paylaşmak istedim.


Server Selection adımında Select a server from the server pool seçili bırakıyor ve Remote Desktop Session kurmak istediğimiz sunucumuzu seçiyoruz.


Server Roles adımında Remote Desktop Service rolünü seçiyoruz. Next butonuna basıyoruz.


Features adımında bir değişiklik yapmadan Next butonuna basarak devam ediyoruz.


Remote Desktop Services adımında Next butonuna basıyoruz.


Role Services adımında sizlere not bölümünde belirttiğim ayrımı burada daha iyi gösterebiliyor olacağım. Amacımız Terminal server gibi kullanmak ise bu rol kurulumunda iki servisi seçiyoruz. Birincisi Remote Desktop Licensing ikincisi ise Remote Desktop Session Host bu iki servis kullanım amacımız için yeterlidir. Next butonuna basarak devam ediyoruz.


Son adımımız olan Confirmation adımında yüklemek istediğimiz role ve detaylarını kontrol ediyor. Üst bölümde bulunan Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretliyoruz. Role kurulumu sonrası sistem restart gereksinimi duyar ise bu seçenek sayesinde kurulum sonrası restart otomatik gerçekleşecektir. Install butonuna basarak kurulumu başlatıyoruz.


Kurulum birkaç dakika sürecek ve otomatik sistem restart edecektir. Bilginiz olsun.


Kurulum tamamlanıp sisteme login olduğunuzda Windows sağ alt köşeden bir pop-up ile bir uyarı verecek. Remote Desktop licensing mode is not configured şeklinde bu uyarı gerekli lisans yapılandırmasının yapılmadığını ve denem süreci olan 119 günün başladığını göstermektedir. 119 gün sonra demo lisans son bulacak ve Remote Desktop Service leri durdurulacak. Temel olarak kurulumumuz tamamlandı. Şimdi lisans yapılandırmamızı yapacağız.


Lisans yapılandırması için önce Powershell açıp aşağıdaki kodları uyguluyoruz. GUI ile bu işlemleri yapmanızı tavsiye etmem powershell ile çok kısa sürede bu işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Administrator olarak powershell çalıştırıyoruz.


Açılan Powershell penceresine ilk olarak aşağıda belirttiğim kodu yazıyor yada yapıştırıyoruz. Enter basıp kodumuzu çalıştıryoruz. Bu kod ile sunucu üzerinde ki terminal servisimizi aktif ediyoruz.

$obj = gwmi -namespace “Root/CIMV2/TerminalServices” Win32_TerminalServiceSetting


İkinci olarak lisansımızın türüne göre belirleyeceğimiz kodumuzu gireceğiz ancak burada önemli bir notumuz var lisansımız cihaz bazlı ise 2 kullanıcı bazlı ise 4 yazmamız gerekiyor. Ben testlerde kullanıcı bazlı test yaptığım için 4 yazacağım. Sonrasında Enter basıp devam edeceğim.

$obj.ChangeMode(value)

Not: Value yazan yere cihaz bazlı ise 2, Kullanıcı bazlı ise 4 yazıyoruz.


Üçüncü komutum hangi server üzerinde lisans aktivasyonu yapacağımı belirliyorum

$obj.SetSpecifiedLicenseServerList(“LicServer”)

LicServer yazan yere localhost yazıyorum.


Son olarak aşağıdaki komutu çalıştırarak sonuçladırıyoruz. Bu bölümde yaptığımzı işlemleri kontrol ediyoruz.

$obj.GetSpecifiedLicenseServerList()


İşlemlerimiz tamamdır. Şimdi lisans aktivasyonu için licmgr.exe çalıştırıyoruz.


licmgr.exe  çalıştırdıktan sonra RD licensing Manager penceresi açılacaktır.  


RD licensing Manager üzerinde serverımızı seçerek sağ tıklıyoruz ve Activete Server butonuna tıklıyoruz.


Activate Server Wizard penceresinde ilk bilgilendirme ekranı sonrası Next butonuna basarak devam ediyoruz.


Activate Server Wizard pencremizin ikinci adımında Connection method seçiyoruz. Automatic connection seçiyoruz. Önerilen seçenek otomatik bağlantıdır. Next butonuna basarak devam ediyoruz.


Company Information adımında bilgilerimizi doldurup next butonuna basıyoruz.


Company Information in ikinci adımı opsiyonel olduğu için direk Next butonuna basarak devam ediyoruz.


Completing the Activate Server Wizard adımını göreceksiniz. Start Install Licenses Wizard now seçeneği işaretli olduğundan emin olun bu adım sonrası lisansımızı aktif edeceğiz.


Welcome to the Install Licenses Wizard penceremiz açılacaktır.


License Program belirliyoruz. Lisans tipinizi hangi programa dahil ise onu seçiyoruz. Service Provider anlaşmamız olduğu için ve test amaçlı SPLA seçeneğini seçiyorum. Next butonuna basarak devam ediyorum.


License Program ikinci adımında SPLA Agreement number mizin girmemizi istiyor girerek Next butonuna basıyoruz.


Product Version and License Type adımında product version ve license type seçip quantity sini belirliyoruz.

Kurulum yaptığım işletim sistemi Windows Server 2012 R2 olduğu için Product version olarak işletim sistemimi Windows Server 2012 olarak seçiyorum

Licence type bölümünde kullanıcı bazlı lisanslama yapacağım için per user cal seçeneğini seçiyorum.

Quantity bölümüne de kaç kullanıcı için lisans tanımlayacaksam onun sayısını yazıyorum test için 5 kullanıcı belirliyorum.


Completing the Install Licenses Wizard adımını gördüğünüzde lisans işleminiz başarı ile tamamlanmıştır. Finish butonuna basabilirsiniz. Lisansımız başarı ile tanımlanmıştır.


Kontrol etmek için RD Licensing Diagnoser çalıştırıyoruz.


RD Licensing Diagnoser pencresi açıldığında lisansın ve servislerin özetini göreceksiniz. Orta bölümde bulunan information bölümünde herhangi bir uyarı olmadığını göreceksiniz. RDS lisansımız başarı ile tanımlanmıştır.