Mirroring SQL yapılandırmamızda failover durumlarında nasıl ilerlendiğini ve nasıl çalıştığını bu yazımda bulabilirsiniz.

Principal sunucumuz bir sebeple çalışmaz duruam gelir sunucu down olur yada SQL servisi durursa otomatik olarak witness serverimiz mirror serverimizi principla olarak tanımlayacaktır.

Seneryo gereği failover durumunu biz kendimiz oluşturalım principal serverimizda bir sorun var ve down olduğunu varsayalım.

Bu sebeple principla serverimi down ediyorum. Öncesinde principal server DB durumuna bakıyorum

SQL server servisimi durudurmak için önce SQL server configuration çalıştırıyorum.

Servisimi stop ediyorum

Servisimiz stop edildi.

15 – 20 sn gibi bir sürede yine alt yapı göz önünde bulundurularak witness serverimiz mirror sunucumuzu principal olarak düzenleyecek bu işlem otomatik yapılacaktır.

Mirror sunucuma gidiyorum ve MS SQL server management studio açıyorum

Database üzerimde refresh butonuna basıyorum

Gördüğünüz üzere mirror olan sunucumuz principal olarak değişti. Witness devreye girmiş ve mirror sunucumuzu principal olarak otomatik düzenlemiş durumda ancak mirror olmadığı için disconnect gözüküyor.

MSSQL 1 yani down olan eski principal sunucumdaki sorunu giderdiğimizi varsayalım ve gidip servisimizi tekrar start edelim.

MSSQL1 sunucumuz start olduktan sonra otomatik olarak mirror role üstlenecektir. Sync başlayacak ve principal olan MSSQL 2 sunucumdan oluşan farkları tamamlayacaktır.

Kontrol etmek için MSSQL2 principal olan sunucuma gidiyor ve launch database mirroring monitor çalıştırıyorum.

Go menusu altından database mirroring monitor tıklıyoruz.

Register mirrored database tıklıyoruz.

Register mirrored database penceresinde connect butonuna basarak MS SQL mizi seçiyoruz.

Databasemizi seçip OK butonuna basıyoruz.

Database mirroring monitor penceresinde SQL sunucularımın sync olduğunu ve dataların eşit olduğunu görüyoruz.

Şuan herşey yolunda ancak mimarimizde bulunan MSSQL1 principal rolündeyekn artık mirror ve MSSQL2 sunucumuz mirror rolündeyken principal durumda bu durumu eski haline dönüştürmek için sistemciler arasında failback olarak bilinen duruma gelelim. Sistemi eski haline nasıl getireceğiz.

MSSQL2 şuanda principal olan sunucuma gidiyorum ve tasks menusu adımından mirror adımına gidiyorum.

Database properties penceresinde failover butonuna basıyoruz.

Bir uyarı gelecektir. Bu uyarıda rollerin değişeceği bilgisi sizinle paylaşıyor ve emin olup olmadığınızı soruyor. Yes butonuna basarak devam ediyoruz.

Sistemimiz eski haline döndü en başta olduğu gibi MSSQL1 sunucumuz principal ve MSSQL2 sunucumuz mirror olarak değişti. Kontrol edelim SQL sunucularımızı

MS SQL 2 sunucumuz eski haline döndü tekrar mirror olarak gözüküyor

MS SQL 1 sunucmuzda principal olarak değişti

Sistemimiz ilk mimarideki duruma geldi. Failover durumunda sistemin nasıl çalıştığı ve tekrar nasıl sistemimizi çevirdiğimizi bu yazımızda anlatmış oldum.

Mimari